vault backup: 2025-04-04 14:59:30

This commit is contained in:
2025-04-04 14:59:30 +03:00
parent f965fbeca5
commit 2296b07a05
9 changed files with 1225 additions and 179 deletions

View File

@@ -28,170 +28,6 @@
- מתמשך (Infinitivus) - שם הפעולה (לחנך, ללמוד)
- בינוני (Participium) - תיאור פועלי של שם עצם (מחנך, לומד)
## פעלי מזיגות (Contractiones)
פעלים מסוימים ביוונית מסתיימים במזיגה, ובהם:
- ε נבלעת בכל תנועה ארוכה (לרבות דיפתונג) שאחריה
- ε + ε = ει
- ε + ο = ου
- בפעלים שגזעם בין הברה אחת בלבד, מתמזגת הε רק עם ε וει.
לדוגמה (בהווה חיווי):
| גוף | ללא מזיגה | עם מזיגה | |
| ------ | ----------- | ---------------------- | --- |
| יחיד 1 | πλέ-ω | πλέω (אין מזיגה) | |
| יחיד 2 | πλέ-εις | πλεῖς (ε+ει→ει) | |
| יחיד 3 | πλέ-ει | πλεῖ (ε+ει→ει) | |
| רבים 1 | πλέ-ομεν | πλέομεν (אין מזיגה) | |
| רבים 2 | πλέ-ετε | πλεῖτε (ε+ε→ει) | |
| רבים 3 | πλέ-ουσι(ν) | πλέουσι(ν) (אין מזיגה) | ` |
#### הווה פעיל (Praesens Activum)
##### הווה חיווי פעיל (Indicativus praesentis activi)
| גוף | ללא מזיגה | עם מזיגה |
|-----|-----------|----------|
| יחיד 1 | ποιέ-ω | ποιῶ (אני עושה) |
| יחיד 2 | ποιέ-εις | ποιεῖς (אתה עושה) |
| יחיד 3 | ποιέ-ει | ποιεῖ (הוא עושה) |
| רבים 1 | ποιέ-ομεν | ποιοῦμεν (אנחנו עושים) |
| רבים 2 | ποιέ-ετε | ποιεῖτε (אתם עושים) |
| רבים 3 | ποιέ-ουσι(ν) | ποιοῦσι(ν) (הם עושים) |
##### הווה חבור פעיל (Coniunctivus praesentis activi)
| גוף | ללא מזיגה | עם מזיגה |
|-----|-----------|----------|
| יחיד 1 | ποιέ-ω | ποιῶ (שאני אעשה) |
| יחיד 2 | ποιέ-ῃς | ποιῇς (שאתה תעשה) |
| יחיד 3 | ποιέ-ῃ | ποιῇ (שהוא יעשה) |
| רבים 1 | ποιέ-ωμεν | ποιῶμεν (שאנחנו נעשה) |
| רבים 2 | ποιέ-ητε | ποιῆτε (שאתם תעשו) |
| רבים 3 | ποιέ-ωσι(ν) | ποιῶσι(ν) (שהם יעשו) |
##### הווה ייחול פעיל (Optativus praesentis activi)
| גוף | ללא מזיגה | עם מזיגה |
|-----|-----------|----------|
| יחיד 1 | ποιέ-οιμι | ποιοῖμι (הלוואי שאעשה) |
| יחיד 2 | ποιέ-οις | ποιοῖς (הלוואי שתעשה) |
| יחיד 3 | ποιέ-οι | ποιοῖ (הלוואי שיעשה) |
| רבים 1 | ποιέ-οιμεν | ποιοῖμεν (הלוואי שנעשה) |
| רבים 2 | ποιέ-οιτε | ποιοῖτε (הלוואי שתעשו) |
| רבים 3 | ποιέ-οιεν | ποιοῖεν (הלוואי שיעשו) |
##### הווה ציווי פעיל (Imperativus praesentis activi)
| גוף | ללא מזיגה | עם מזיגה |
|-----|-----------|----------|
| יחיד 2 | ποιέ-ε | ποίει (עשה!) |
| יחיד 3 | ποιέ-ετω | ποιείτω (שיעשה!) |
| רבים 2 | ποιέ-ετε | ποιεῖτε (עשו!) |
| רבים 3 | ποιέ-οντων | ποιούντων (שיעשו!) |
##### הווה מתמשך פעיל (Infinitivus praesentis activi)
| ללא מזיגה | עם מזיגה |
|-----------|----------|
| ποιέ-ειν | ποιεῖν (לעשות) |
##### הווה בינוני פעיל (Participium praesentis activi)
| יחסה | זכר | נקבה | סתמי |
|------|-----|------|------|
| Nominativus | ποιῶν | ποιοῦσα | ποιοῦν |
| Genitivus | ποιοῦντος | ποιούσης | ποιοῦντος |
| Dativus | ποιοῦντι | ποιούσῃ | ποιοῦντι |
| Accusativus | ποιοῦντα | ποιοῦσαν | ποιοῦν |
#### עבר מתמשך פעיל (Imperfectum Activum)
##### עבר מתמשך חיווי פעיל (Indicativus imperfecti activi)
| גוף | ללא מזיגה | עם מזיגה |
|-----|-----------|----------|
| יחיד 1 | ἐποίε-ον | ἐποίουν (הייתי עושה) |
| יחיד 2 | ἐποίε-ες | ἐποίεις (היית עושה) |
| יחיד 3 | ἐποίε-ε | ἐποίει (היה עושה) |
| רבים 1 | ἐποίε-ομεν | ἐποιοῦμεν (היינו עושים) |
| רבים 2 | ἐποίε-ετε | ἐποιεῖτε (הייתם עושים) |
| רבים 3 | ἐποίε-ον | ἐποίουν (היו עושים) |
#### הווה בינוני-סביל (Praesens Medium-Passivum)
##### הווה חיווי בינוני-סביל (Indicativus praesentis medii-passivi)
| גוף | ללא מזיגה | עם מזיגה |
|-----|-----------|----------|
| יחיד 1 | ποιέ-ομαι | ποιοῦμαι (אני נעשה/עושה לעצמי) |
| יחיד 2 | ποιέ-ῃ | ποιῇ (אתה נעשה/עושה לעצמך) |
| יחיד 3 | ποιέ-εται | ποιεῖται (הוא נעשה/עושה לעצמו) |
| רבים 1 | ποιέ-ομεθα | ποιούμεθα (אנחנו נעשים/עושים לעצמנו) |
| רבים 2 | ποιέ-εσθε | ποιεῖσθε (אתם נעשים/עושים לעצמכם) |
| רבים 3 | ποιέ-ονται | ποιοῦνται (הם נעשים/עושים לעצמם) |
##### הווה חבור בינוני-סביל (Coniunctivus praesentis medii-passivi)
| גוף | ללא מזיגה | עם מזיגה |
|-----|-----------|----------|
| יחיד 1 | ποιέ-ωμαι | ποιῶμαι (שאני אעשה לעצמי) |
| יחיד 2 | ποιέ-ῃ | ποιῇ (שאתה תעשה לעצמך) |
| יחיד 3 | ποιέ-ηται | ποιῆται (שהוא יעשה לעצמו) |
| רבים 1 | ποιέ-ωμεθα | ποιώμεθα (שאנחנו נעשה לעצמנו) |
| רבים 2 | ποιέ-ησθε | ποιῆσθε (שאתם תעשו לעצמכם) |
| רבים 3 | ποιέ-ωνται | ποιῶνται (שהם יעשו לעצמם) |
##### הווה ייחול בינוני-סביל (Optativus praesentis medii-passivi)
| גוף | ללא מזיגה | עם מזיגה |
|-----|-----------|----------|
| יחיד 1 | ποιέ-οιμην | ποιοίμην (הלוואי שאעשה לעצמי) |
| יחיד 2 | ποιέ-οιο | ποιοῖο (הלוואי שתעשה לעצמך) |
| יחיד 3 | ποιέ-οιτο | ποιοῖτο (הלוואי שיעשה לעצמו) |
| רבים 1 | ποιέ-οιμεθα | ποιοίμεθα (הלוואי שנעשה לעצמנו) |
| רבים 2 | ποιέ-οισθε | ποιοῖσθε (הלוואי שתעשו לעצמכם) |
| רבים 3 | ποιέ-οιντο | ποιοῖντο (הלוואי שיעשו לעצמם) |
##### הווה ציווי בינוני-סביל (Imperativus praesentis medii-passivi)
| גוף | ללא מזיגה | עם מזיגה |
|-----|-----------|----------|
| יחיד 2 | ποιέ-ου | ποιοῦ (היעשה! / עשה לעצמך!) |
| יחיד 3 | ποιέ-εσθω | ποιείσθω (שייעשה! / שיעשה לעצמו!) |
| רבים 2 | ποιέ-εσθε | ποιεῖσθε (היעשו! / עשו לעצמכם!) |
| רבים 3 | ποιέ-εσθων | ποιείσθων (שייעשו! / שיעשו לעצמם!) |
##### הווה מתמשך בינוני-סביל (Infinitivus praesentis medii-passivi)
| ללא מזיגה | עם מזיגה |
|-----------|----------|
| ποιέ-εσθαι | ποιεῖσθαι (להיעשות / לעשות לעצמו) |
##### הווה בינוני בינוני-סביל (Participium praesentis medii-passivi)
| יחסה | זכר | נקבה | סתמי |
|------|-----|------|------|
| Nominativus | ποιούμενος | ποιουμένη | ποιούμενον |
| Genitivus | ποιουμένου | ποιουμένης | ποιουμένου |
| Dativus | ποιουμένῳ | ποιουμένῃ | ποιουμένῳ |
| Accusativus | ποιούμενον | ποιουμένην | ποιούμενον |
#### עבר מתמשך בינוני-סביל (Imperfectum Medium-Passivum)
##### עבר מתמשך חיווי בינוני-סביל (Indicativus imperfecti medii-passivi)
| גוף | ללא מזיגה | עם מזיגה |
| ------ | ----------- | --------------------------------------- |
| יחיד 1 | ἐποιε-όμην | ἐποιούμην (הייתי נעשה / עושה לעצמי) |
| יחיד 2 | ἐποιέ-ου | ἐποιοῦ (היית נעשה / עושה לעצמך) |
| יחיד 3 | ἐποιέ-ετο | ἐποιεῖτο (היה נעשה / עושה לעצמו) |
| רבים 1 | ἐποιε-όμεθα | ἐποιούμεθα (היינו נעשים / עושים לעצמנו) |
| רבים 2 | ἐποιέ-εσθε | ἐποιεῖσθε (הייתם נעשים / עושים לעצמכם) |
| רבים 3 | ἐποιέ-οντο | ἐποιοῦντο (היו נעשים / עושים לעצמם) |
## מערכת ההווה (Συστημα Ενεστώτος)
@@ -865,4 +701,71 @@
|2. pers|ἐπεπαίδευσο (היית חונכת)|ἐπεπαίδευσθε (הייתם חונכתם)|
|3. pers|ἐπεπαίδευτο (היה חונך)|ἐπεπαίδευντο (היו חונכו)|
**הערה:** העבר המושלם (Plusquamperfectum) קיים רק באופן החיווי. עבור אופנים אחרים, היו משתמשים במבנים תיאוריים.
**הערה:** העבר המושלם (Plusquamperfectum) קיים רק באופן החיווי. עבור אופנים אחרים, היו משתמשים במבנים תיאוריים.
## פעלי מזיגות (Contractiones)
פעלים מסוימים ביוונית מסתיימים במזיגה, ובהם:
- ε נבלעת בכל תנועה ארוכה (לרבות דיפתונג) שאחריה
- ε + ε = ει
- ε + ο = ου
- בפעלים שגזעם בין הברה אחת בלבד, מתמזגת הε רק עם ε וει.
לדוגמה (בהווה חיווי):
| גוף | ללא מזיגה | עם מזיגה | |
| ------ | ----------- | ---------------------- | --- |
| יחיד 1 | πλέ-ω | πλέω (אין מזיגה) | |
| יחיד 2 | πλέ-εις | πλεῖς (ε+ει→ει) | |
| יחיד 3 | πλέ-ει | πλεῖ (ε+ει→ει) | |
| רבים 1 | πλέ-ομεν | πλέομεν (אין מזיגה) | |
| רבים 2 | πλέ-ετε | πλεῖτε (ε+ε→ει) | |
| רבים 3 | πλέ-ουσι(ν) | πλέουσι(ν) (אין מזיגה) | ` |
### הווה פעיל (Praesens Activum)
| גוף | חיווי (Indicativus) | חבור (Coniunctivus) | ייחול (Optativus) | ציווי (Imperativus) | מתמשך (Infinitivus) | בינוני (Participium) |
|-----|---------------------|---------------------|-------------------|---------------------|----------------------|---------------------|
| יחיד 1 | ποιῶ | ποιῶ | ποιοῖμι | — | ποιεῖν | ποιῶν (זכר) |
| יחיד 2 | ποιεῖς | ποιῇς | ποιοῖς | ποίει | | ποιοῦσα (נקבה) |
| יחיד 3 | ποιεῖ | ποιῇ | ποιοῖ | ποιείτω | | ποιοῦν (סתמי) |
| רבים 1 | ποιοῦμεν | ποιῶμεν | ποιοῖμεν | — | | |
| רבים 2 | ποιεῖτε | ποιῆτε | ποιοῖτε | ποιεῖτε | | |
| רבים 3 | ποιοῦσι(ν) | ποιῶσι(ν) | ποιοῖεν | ποιούντων | | |
### עבר מתמשך פעיל (Imperfectum Activum)
| גוף | חיווי (Indicativus) |
|-----|---------------------|
| יחיד 1 | ἐποίουν |
| יחיד 2 | ἐποίεις |
| יחיד 3 | ἐποίει |
| רבים 1 | ἐποιοῦμεν |
| רבים 2 | ἐποιεῖτε |
| רבים 3 | ἐποίουν |
### הווה בינוני-סביל (Praesens Medium-Passivum)
| גוף | חיווי (Indicativus) | חבור (Coniunctivus) | ייחול (Optativus) | ציווי (Imperativus) | מתמשך (Infinitivus) | בינוני (Participium) |
|-----|---------------------|---------------------|-------------------|---------------------|----------------------|---------------------|
| יחיד 1 | ποιοῦμαι | ποιῶμαι | ποιοίμην | — | ποιεῖσθαι | ποιούμενος (זכר) |
| יחיד 2 | ποιῇ | ποιῇ | ποιοῖο | ποιοῦ | | ποιουμένη (נקבה) |
| יחיד 3 | ποιεῖται | ποιῆται | ποιοῖτο | ποιείσθω | | ποιούμενον (סתמי) |
| רבים 1 | ποιούμεθα | ποιώμεθα | ποιοίμεθα | — | | |
| רבים 2 | ποιεῖσθε | ποιῆσθε | ποιοῖσθε | ποιεῖσθε | | |
| רבים 3 | ποιοῦνται | ποιῶνται | ποιοῖντο | ποιείσθων | | |
### עבר מתמשך בינוני-סביל (Imperfectum Medium-Passivum)
| גוף | חיווי (Indicativus) |
| ------ | ------------------- |
| יחיד 1 | ἐποιούμην |
| יחיד 2 | ἐποιοῦ |
| יחיד 3 | ἐποιεῖτο |
| רבים 1 | ἐποιούμεθα |
| רבים 2 | ἐποιεῖσθε |
| רבים 3 | ἐποιοῦντο |