vault backup: 2025-04-04 13:58:44

This commit is contained in:
2025-04-04 13:58:44 +03:00
parent 13a0aac841
commit f965fbeca5
3 changed files with 314 additions and 102 deletions

View File

@@ -28,6 +28,171 @@
- מתמשך (Infinitivus) - שם הפעולה (לחנך, ללמוד)
- בינוני (Participium) - תיאור פועלי של שם עצם (מחנך, לומד)
## פעלי מזיגות (Contractiones)
פעלים מסוימים ביוונית מסתיימים במזיגה, ובהם:
- ε נבלעת בכל תנועה ארוכה (לרבות דיפתונג) שאחריה
- ε + ε = ει
- ε + ο = ου
- בפעלים שגזעם בין הברה אחת בלבד, מתמזגת הε רק עם ε וει.
לדוגמה (בהווה חיווי):
| גוף | ללא מזיגה | עם מזיגה | |
| ------ | ----------- | ---------------------- | --- |
| יחיד 1 | πλέ-ω | πλέω (אין מזיגה) | |
| יחיד 2 | πλέ-εις | πλεῖς (ε+ει→ει) | |
| יחיד 3 | πλέ-ει | πλεῖ (ε+ει→ει) | |
| רבים 1 | πλέ-ομεν | πλέομεν (אין מזיגה) | |
| רבים 2 | πλέ-ετε | πλεῖτε (ε+ε→ει) | |
| רבים 3 | πλέ-ουσι(ν) | πλέουσι(ν) (אין מזיגה) | ` |
#### הווה פעיל (Praesens Activum)
##### הווה חיווי פעיל (Indicativus praesentis activi)
| גוף | ללא מזיגה | עם מזיגה |
|-----|-----------|----------|
| יחיד 1 | ποιέ-ω | ποιῶ (אני עושה) |
| יחיד 2 | ποιέ-εις | ποιεῖς (אתה עושה) |
| יחיד 3 | ποιέ-ει | ποιεῖ (הוא עושה) |
| רבים 1 | ποιέ-ομεν | ποιοῦμεν (אנחנו עושים) |
| רבים 2 | ποιέ-ετε | ποιεῖτε (אתם עושים) |
| רבים 3 | ποιέ-ουσι(ν) | ποιοῦσι(ν) (הם עושים) |
##### הווה חבור פעיל (Coniunctivus praesentis activi)
| גוף | ללא מזיגה | עם מזיגה |
|-----|-----------|----------|
| יחיד 1 | ποιέ-ω | ποιῶ (שאני אעשה) |
| יחיד 2 | ποιέ-ῃς | ποιῇς (שאתה תעשה) |
| יחיד 3 | ποιέ-ῃ | ποιῇ (שהוא יעשה) |
| רבים 1 | ποιέ-ωμεν | ποιῶμεν (שאנחנו נעשה) |
| רבים 2 | ποιέ-ητε | ποιῆτε (שאתם תעשו) |
| רבים 3 | ποιέ-ωσι(ν) | ποιῶσι(ν) (שהם יעשו) |
##### הווה ייחול פעיל (Optativus praesentis activi)
| גוף | ללא מזיגה | עם מזיגה |
|-----|-----------|----------|
| יחיד 1 | ποιέ-οιμι | ποιοῖμι (הלוואי שאעשה) |
| יחיד 2 | ποιέ-οις | ποιοῖς (הלוואי שתעשה) |
| יחיד 3 | ποιέ-οι | ποιοῖ (הלוואי שיעשה) |
| רבים 1 | ποιέ-οιμεν | ποιοῖμεν (הלוואי שנעשה) |
| רבים 2 | ποιέ-οιτε | ποιοῖτε (הלוואי שתעשו) |
| רבים 3 | ποιέ-οιεν | ποιοῖεν (הלוואי שיעשו) |
##### הווה ציווי פעיל (Imperativus praesentis activi)
| גוף | ללא מזיגה | עם מזיגה |
|-----|-----------|----------|
| יחיד 2 | ποιέ-ε | ποίει (עשה!) |
| יחיד 3 | ποιέ-ετω | ποιείτω (שיעשה!) |
| רבים 2 | ποιέ-ετε | ποιεῖτε (עשו!) |
| רבים 3 | ποιέ-οντων | ποιούντων (שיעשו!) |
##### הווה מתמשך פעיל (Infinitivus praesentis activi)
| ללא מזיגה | עם מזיגה |
|-----------|----------|
| ποιέ-ειν | ποιεῖν (לעשות) |
##### הווה בינוני פעיל (Participium praesentis activi)
| יחסה | זכר | נקבה | סתמי |
|------|-----|------|------|
| Nominativus | ποιῶν | ποιοῦσα | ποιοῦν |
| Genitivus | ποιοῦντος | ποιούσης | ποιοῦντος |
| Dativus | ποιοῦντι | ποιούσῃ | ποιοῦντι |
| Accusativus | ποιοῦντα | ποιοῦσαν | ποιοῦν |
#### עבר מתמשך פעיל (Imperfectum Activum)
##### עבר מתמשך חיווי פעיל (Indicativus imperfecti activi)
| גוף | ללא מזיגה | עם מזיגה |
|-----|-----------|----------|
| יחיד 1 | ἐποίε-ον | ἐποίουν (הייתי עושה) |
| יחיד 2 | ἐποίε-ες | ἐποίεις (היית עושה) |
| יחיד 3 | ἐποίε-ε | ἐποίει (היה עושה) |
| רבים 1 | ἐποίε-ομεν | ἐποιοῦμεν (היינו עושים) |
| רבים 2 | ἐποίε-ετε | ἐποιεῖτε (הייתם עושים) |
| רבים 3 | ἐποίε-ον | ἐποίουν (היו עושים) |
#### הווה בינוני-סביל (Praesens Medium-Passivum)
##### הווה חיווי בינוני-סביל (Indicativus praesentis medii-passivi)
| גוף | ללא מזיגה | עם מזיגה |
|-----|-----------|----------|
| יחיד 1 | ποιέ-ομαι | ποιοῦμαι (אני נעשה/עושה לעצמי) |
| יחיד 2 | ποιέ-ῃ | ποιῇ (אתה נעשה/עושה לעצמך) |
| יחיד 3 | ποιέ-εται | ποιεῖται (הוא נעשה/עושה לעצמו) |
| רבים 1 | ποιέ-ομεθα | ποιούμεθα (אנחנו נעשים/עושים לעצמנו) |
| רבים 2 | ποιέ-εσθε | ποιεῖσθε (אתם נעשים/עושים לעצמכם) |
| רבים 3 | ποιέ-ονται | ποιοῦνται (הם נעשים/עושים לעצמם) |
##### הווה חבור בינוני-סביל (Coniunctivus praesentis medii-passivi)
| גוף | ללא מזיגה | עם מזיגה |
|-----|-----------|----------|
| יחיד 1 | ποιέ-ωμαι | ποιῶμαι (שאני אעשה לעצמי) |
| יחיד 2 | ποιέ-ῃ | ποιῇ (שאתה תעשה לעצמך) |
| יחיד 3 | ποιέ-ηται | ποιῆται (שהוא יעשה לעצמו) |
| רבים 1 | ποιέ-ωμεθα | ποιώμεθα (שאנחנו נעשה לעצמנו) |
| רבים 2 | ποιέ-ησθε | ποιῆσθε (שאתם תעשו לעצמכם) |
| רבים 3 | ποιέ-ωνται | ποιῶνται (שהם יעשו לעצמם) |
##### הווה ייחול בינוני-סביל (Optativus praesentis medii-passivi)
| גוף | ללא מזיגה | עם מזיגה |
|-----|-----------|----------|
| יחיד 1 | ποιέ-οιμην | ποιοίμην (הלוואי שאעשה לעצמי) |
| יחיד 2 | ποιέ-οιο | ποιοῖο (הלוואי שתעשה לעצמך) |
| יחיד 3 | ποιέ-οιτο | ποιοῖτο (הלוואי שיעשה לעצמו) |
| רבים 1 | ποιέ-οιμεθα | ποιοίμεθα (הלוואי שנעשה לעצמנו) |
| רבים 2 | ποιέ-οισθε | ποιοῖσθε (הלוואי שתעשו לעצמכם) |
| רבים 3 | ποιέ-οιντο | ποιοῖντο (הלוואי שיעשו לעצמם) |
##### הווה ציווי בינוני-סביל (Imperativus praesentis medii-passivi)
| גוף | ללא מזיגה | עם מזיגה |
|-----|-----------|----------|
| יחיד 2 | ποιέ-ου | ποιοῦ (היעשה! / עשה לעצמך!) |
| יחיד 3 | ποιέ-εσθω | ποιείσθω (שייעשה! / שיעשה לעצמו!) |
| רבים 2 | ποιέ-εσθε | ποιεῖσθε (היעשו! / עשו לעצמכם!) |
| רבים 3 | ποιέ-εσθων | ποιείσθων (שייעשו! / שיעשו לעצמם!) |
##### הווה מתמשך בינוני-סביל (Infinitivus praesentis medii-passivi)
| ללא מזיגה | עם מזיגה |
|-----------|----------|
| ποιέ-εσθαι | ποιεῖσθαι (להיעשות / לעשות לעצמו) |
##### הווה בינוני בינוני-סביל (Participium praesentis medii-passivi)
| יחסה | זכר | נקבה | סתמי |
|------|-----|------|------|
| Nominativus | ποιούμενος | ποιουμένη | ποιούμενον |
| Genitivus | ποιουμένου | ποιουμένης | ποιουμένου |
| Dativus | ποιουμένῳ | ποιουμένῃ | ποιουμένῳ |
| Accusativus | ποιούμενον | ποιουμένην | ποιούμενον |
#### עבר מתמשך בינוני-סביל (Imperfectum Medium-Passivum)
##### עבר מתמשך חיווי בינוני-סביל (Indicativus imperfecti medii-passivi)
| גוף | ללא מזיגה | עם מזיגה |
| ------ | ----------- | --------------------------------------- |
| יחיד 1 | ἐποιε-όμην | ἐποιούμην (הייתי נעשה / עושה לעצמי) |
| יחיד 2 | ἐποιέ-ου | ἐποιοῦ (היית נעשה / עושה לעצמך) |
| יחיד 3 | ἐποιέ-ετο | ἐποιεῖτο (היה נעשה / עושה לעצמו) |
| רבים 1 | ἐποιε-όμεθα | ἐποιούμεθα (היינו נעשים / עושים לעצמנו) |
| רבים 2 | ἐποιέ-εσθε | ἐποιεῖσθε (הייתם נעשים / עושים לעצמכם) |
| רבים 3 | ἐποιέ-οντο | ἐποιοῦντο (היו נעשים / עושים לעצמם) |
## מערכת ההווה (Συστημα Ενεστώτος)
מערכת ההווה ביוונית מבטאת פעולות מתמשכות או חוזרות - אלו פעולות שמתרחשות כעת, או פעולות שקורות באופן קבוע או חוזר ונשנה.
@@ -125,19 +290,6 @@
**שימוש:** באנגלית: Who is educating. משמש כתיאור לשמות עצם, מציין פעולה מתמשכת.
### עתיד סביל Futurum passivi
| **Persona** | **Indicativus** | **Coniunctivus** | **Optativus** | **Imperativus** | **Infinitivus** | **Participium** |
| ----------- | ---------------------------- | -------------------------------- | -------------------------------- | -------------------- | ----------------------- | ----------------------------------- |
| prima sg. | παιδευθήσομαι (אתחנך) | παιδευθησοίμην (הלוואי שאתחנך) | παιδευθησοίην (עשוי שאתחנך) | - | παιδευθήσεσθαι (להתחנך) | παιδευθησόμενος (אשר עתיד להתחנך) |
| secunda sg. | παιδευθήσῃ (אתה תתחנך) | παιδευθησοίης (הלוואי שתתחנך) | παιδευθησοίης (עשוי שתתחנך) | παιδεύθητι (התחנך!) | - | - |
| tertia sg. | παιδευθήσεται (הוא יתחנך) | παιδευθησοίη (הלוואי שיתחנך) | παιδευθησοίη (עשוי שיתחנך) | - | - | παιδευθησομένη (אשר עתידה להתחנך) |
| prima pl. | παιδευθησόμεθα (אנחנו נתחנך) | παιδευθησοίμεθα (הלוואי שנתחנך) | παιδευθησοίμεθα (עשויים שנתחנך) | - | - | - |
| secunda pl. | παιδευθήσεσθε (אתם תתחנכו) | παιδευθησοίητε (הלוואי שתתחנכו) | παιδευθησοίητε (עשויים שתתחנכו) | παιδευθήτε (התחנכו!) | - | παιδευθησόμενοι (אשר עתידים להתחנך) |
| tertia pl. | παιδευθήσονται (הם יתחנכו) | παιδευθησοίησαν (הלוואי שיתחנכו) | παιδευθησοίησαν (עשויים שיתחנכו) | - | - | παιδευθησόμεναι (אשר עתידות להתחנך) |
| | | | | | | |
### הווה בינוני-סביל (Participium praesentis medii-passivi)
|צורה|דוגמה|
@@ -415,11 +567,25 @@
#### חיווי בינוני בעתיד (Futurum indicativus medium)
|גוף|יחיד (Singularis)|רבים (Pluralis)|
|---|---|---|
|1 pers.|παιδεύσομαι (אתחנך)|παιδευσόμεθα (נתחנך)|
|2 pers.|παιδεύσει/παιδεύσῃ (תתחנך)|παιδεύσεσθε (תתחנכו)|
|3 pers.|παιδεύσεται (יתחנך)|παιδεύσονται (יתחנכו)|
| גוף | יחיד (Singularis) | רבים (Pluralis) |
| ------- | -------------------------- | --------------------- |
| 1 pers. | παιδεύσομαι (אתחנך) | παιδευσόμεθα (נתחנך) |
| 2 pers. | παιδεύσει/παιδεύσῃ (תתחנך) | παιδεύσεσθε (תתחנכו) |
| 3 pers. | παιδεύσεται (יתחנך) | παιδεύσονται (יתחנכו) |
| | | |
### עתיד סביל (Futurum passivi)
| **Persona** | **Indicativus** | **Coniunctivus** | **Optativus** | **Imperativus** | **Infinitivus** | **Participium** |
| ----------- | ---------------------------- | -------------------------------- | -------------------------------- | -------------------- | ----------------------- | ----------------------------------- |
| prima sg. | παιδευθήσομαι (אתחנך) | παιδευθησοίμην (הלוואי שאתחנך) | παιδευθησοίην (עשוי שאתחנך) | - | παιδευθήσεσθαι (להתחנך) | παιδευθησόμενος (אשר עתיד להתחנך) |
| secunda sg. | παιδευθήσῃ (אתה תתחנך) | παιδευθησοίης (הלוואי שתתחנך) | παιδευθησοίης (עשוי שתתחנך) | παιδεύθητι (התחנך!) | - | - |
| tertia sg. | παιδευθήσεται (הוא יתחנך) | παιδευθησοίη (הלוואי שיתחנך) | παιδευθησοίη (עשוי שיתחנך) | - | - | παιδευθησομένη (אשר עתידה להתחנך) |
| prima pl. | παιδευθησόμεθα (אנחנו נתחנך) | παιδευθησοίμεθα (הלוואי שנתחנך) | παιδευθησοίμεθα (עשויים שנתחנך) | - | - | - |
| secunda pl. | παιδευθήσεσθε (אתם תתחנכו) | παιδευθησοίητε (הלוואי שתתחנכו) | παιδευθησοίητε (עשויים שתתחנכו) | παιδευθήτε (התחנכו!) | - | παιδευθησόμενοι (אשר עתידים להתחנך) |
| tertia pl. | παιδευθήσονται (הם יתחנכו) | παιδευθησοίησαν (הלוואי שיתחנכו) | παιδευθησοίησαν (עשויים שיתחנכו) | - | - | παιδευθησόμεναι (אשר עתידות להתחנך) |
| | | | | | | |
### עתיד מתמשך (Futurum infinitivus)
@@ -486,22 +652,22 @@
### הווה
|אופן|גוף ראשון|גוף שני|גוף שלישי|
|---|---|---|---|
|**Indicativus (חיווי)**||||
|יחיד|εἰμί (אני)|εἶ (אתה)|ἐστί(ν) (הוא)|
|רבים|ἐσμέν (אנחנו)|ἐστέ (אתם)|εἰσί(ν) (הם)|
|**Coniunctivus (חבור)**||||
|יחיד|ὦ (אהיה)|ᾖς (תהיה)|ᾖ (יהיה)|
|רבים|ὦμεν (נהיה)|ἦτε (תהיו)|ὦσι(ν) (יהיו)|
|**Optativus (ייחול)**||||
|יחיד|εἴην (הלוואי שאהיה)|εἴης (הלוואי שתהיה)|εἴη (הלוואי שיהיה)|
|רבים|εἴημεν (הלוואי שנהיה)|εἴητε (הלוואי שתהיו)|εἴησαν (הלוואי שיהיו)|
|**Imperativus (ציווי)**||||
|יחיד|—|ἴσθι (היה)|ἔστω (שיהיה)|
|רבים|—|ἔστε (היו)|ἔστωσαν (שיהיו)|
|**Infinitivus (מתמשך)**|εἶναι (להיות)|||
|**Participium (בינוני)**|ὤν, οὖσα, ὄν (הווה)|||
| אופן | גוף ראשון | גוף שני | גוף שלישי |
| ------------------------ | --------------------- | -------------------- | --------------------- |
| **Indicativus (חיווי)** | | | |
| יחיד | εἰμί (אני) | εἶ (אתה) | ἐστί(ν) (הוא) |
| רבים | ἐσμέν (אנחנו) | ἐστέ (אתם) | εἰσί(ν) (הם) |
| **Coniunctivus (חבור)** | | | |
| יחיד | ὦ (אהיה) | ᾖς (תהיה) | ᾖ (יהיה) |
| רבים | ὦμεν (נהיה) | ἦτε (תהיו) | ὦσι(ν) (יהיו) |
| **Optativus (ייחול)** | | | |
| יחיד | εἴην (הלוואי שאהיה) | εἴης (הלוואי שתהיה) | εἴη (הלוואי שיהיה) |
| רבים | εἴημεν (הלוואי שנהיה) | εἴητε (הלוואי שתהיו) | εἴησαν (הלוואי שיהיו) |
| **Imperativus (ציווי)** | | | |
| יחיד | — | ἴσθι (היה) | ἔστω (שיהיה) |
| רבים | — | ἔστε (היו) | ἔστωσαν (שיהיו) |
| **Infinitivus (מתמשך)** | εἶναι (להיות) | | |
| **Participium (בינוני)** | ὤν, οὖσα, ὄν (הווה) | | |
### עבר