vault backup: 2025-04-04 13:58:44
This commit is contained in:
@@ -28,6 +28,171 @@
|
||||
- מתמשך (Infinitivus) - שם הפעולה (לחנך, ללמוד)
|
||||
- בינוני (Participium) - תיאור פועלי של שם עצם (מחנך, לומד)
|
||||
|
||||
## פעלי מזיגות (Contractiones)
|
||||
|
||||
פעלים מסוימים ביוונית מסתיימים במזיגה, ובהם:
|
||||
|
||||
- ε נבלעת בכל תנועה ארוכה (לרבות דיפתונג) שאחריה
|
||||
- ε + ε = ει
|
||||
- ε + ο = ου
|
||||
- בפעלים שגזעם בין הברה אחת בלבד, מתמזגת הε רק עם ε וει.
|
||||
|
||||
לדוגמה (בהווה חיווי):
|
||||
|
||||
| גוף | ללא מזיגה | עם מזיגה | |
|
||||
| ------ | ----------- | ---------------------- | --- |
|
||||
| יחיד 1 | πλέ-ω | πλέω (אין מזיגה) | |
|
||||
| יחיד 2 | πλέ-εις | πλεῖς (ε+ει→ει) | |
|
||||
| יחיד 3 | πλέ-ει | πλεῖ (ε+ει→ει) | |
|
||||
| רבים 1 | πλέ-ομεν | πλέομεν (אין מזיגה) | |
|
||||
| רבים 2 | πλέ-ετε | πλεῖτε (ε+ε→ει) | |
|
||||
| רבים 3 | πλέ-ουσι(ν) | πλέουσι(ν) (אין מזיגה) | ` |
|
||||
|
||||
|
||||
#### הווה פעיל (Praesens Activum)
|
||||
|
||||
##### הווה חיווי פעיל (Indicativus praesentis activi)
|
||||
|
||||
| גוף | ללא מזיגה | עם מזיגה |
|
||||
|-----|-----------|----------|
|
||||
| יחיד 1 | ποιέ-ω | ποιῶ (אני עושה) |
|
||||
| יחיד 2 | ποιέ-εις | ποιεῖς (אתה עושה) |
|
||||
| יחיד 3 | ποιέ-ει | ποιεῖ (הוא עושה) |
|
||||
| רבים 1 | ποιέ-ομεν | ποιοῦμεν (אנחנו עושים) |
|
||||
| רבים 2 | ποιέ-ετε | ποιεῖτε (אתם עושים) |
|
||||
| רבים 3 | ποιέ-ουσι(ν) | ποιοῦσι(ν) (הם עושים) |
|
||||
|
||||
##### הווה חבור פעיל (Coniunctivus praesentis activi)
|
||||
|
||||
| גוף | ללא מזיגה | עם מזיגה |
|
||||
|-----|-----------|----------|
|
||||
| יחיד 1 | ποιέ-ω | ποιῶ (שאני אעשה) |
|
||||
| יחיד 2 | ποιέ-ῃς | ποιῇς (שאתה תעשה) |
|
||||
| יחיד 3 | ποιέ-ῃ | ποιῇ (שהוא יעשה) |
|
||||
| רבים 1 | ποιέ-ωμεν | ποιῶμεν (שאנחנו נעשה) |
|
||||
| רבים 2 | ποιέ-ητε | ποιῆτε (שאתם תעשו) |
|
||||
| רבים 3 | ποιέ-ωσι(ν) | ποιῶσι(ν) (שהם יעשו) |
|
||||
|
||||
##### הווה ייחול פעיל (Optativus praesentis activi)
|
||||
|
||||
| גוף | ללא מזיגה | עם מזיגה |
|
||||
|-----|-----------|----------|
|
||||
| יחיד 1 | ποιέ-οιμι | ποιοῖμι (הלוואי שאעשה) |
|
||||
| יחיד 2 | ποιέ-οις | ποιοῖς (הלוואי שתעשה) |
|
||||
| יחיד 3 | ποιέ-οι | ποιοῖ (הלוואי שיעשה) |
|
||||
| רבים 1 | ποιέ-οιμεν | ποιοῖμεν (הלוואי שנעשה) |
|
||||
| רבים 2 | ποιέ-οιτε | ποιοῖτε (הלוואי שתעשו) |
|
||||
| רבים 3 | ποιέ-οιεν | ποιοῖεν (הלוואי שיעשו) |
|
||||
|
||||
##### הווה ציווי פעיל (Imperativus praesentis activi)
|
||||
|
||||
| גוף | ללא מזיגה | עם מזיגה |
|
||||
|-----|-----------|----------|
|
||||
| יחיד 2 | ποιέ-ε | ποίει (עשה!) |
|
||||
| יחיד 3 | ποιέ-ετω | ποιείτω (שיעשה!) |
|
||||
| רבים 2 | ποιέ-ετε | ποιεῖτε (עשו!) |
|
||||
| רבים 3 | ποιέ-οντων | ποιούντων (שיעשו!) |
|
||||
|
||||
##### הווה מתמשך פעיל (Infinitivus praesentis activi)
|
||||
|
||||
| ללא מזיגה | עם מזיגה |
|
||||
|-----------|----------|
|
||||
| ποιέ-ειν | ποιεῖν (לעשות) |
|
||||
|
||||
##### הווה בינוני פעיל (Participium praesentis activi)
|
||||
|
||||
| יחסה | זכר | נקבה | סתמי |
|
||||
|------|-----|------|------|
|
||||
| Nominativus | ποιῶν | ποιοῦσα | ποιοῦν |
|
||||
| Genitivus | ποιοῦντος | ποιούσης | ποιοῦντος |
|
||||
| Dativus | ποιοῦντι | ποιούσῃ | ποιοῦντι |
|
||||
| Accusativus | ποιοῦντα | ποιοῦσαν | ποιοῦν |
|
||||
|
||||
#### עבר מתמשך פעיל (Imperfectum Activum)
|
||||
|
||||
##### עבר מתמשך חיווי פעיל (Indicativus imperfecti activi)
|
||||
|
||||
| גוף | ללא מזיגה | עם מזיגה |
|
||||
|-----|-----------|----------|
|
||||
| יחיד 1 | ἐποίε-ον | ἐποίουν (הייתי עושה) |
|
||||
| יחיד 2 | ἐποίε-ες | ἐποίεις (היית עושה) |
|
||||
| יחיד 3 | ἐποίε-ε | ἐποίει (היה עושה) |
|
||||
| רבים 1 | ἐποίε-ομεν | ἐποιοῦμεν (היינו עושים) |
|
||||
| רבים 2 | ἐποίε-ετε | ἐποιεῖτε (הייתם עושים) |
|
||||
| רבים 3 | ἐποίε-ον | ἐποίουν (היו עושים) |
|
||||
|
||||
#### הווה בינוני-סביל (Praesens Medium-Passivum)
|
||||
|
||||
##### הווה חיווי בינוני-סביל (Indicativus praesentis medii-passivi)
|
||||
|
||||
| גוף | ללא מזיגה | עם מזיגה |
|
||||
|-----|-----------|----------|
|
||||
| יחיד 1 | ποιέ-ομαι | ποιοῦμαι (אני נעשה/עושה לעצמי) |
|
||||
| יחיד 2 | ποιέ-ῃ | ποιῇ (אתה נעשה/עושה לעצמך) |
|
||||
| יחיד 3 | ποιέ-εται | ποιεῖται (הוא נעשה/עושה לעצמו) |
|
||||
| רבים 1 | ποιέ-ομεθα | ποιούμεθα (אנחנו נעשים/עושים לעצמנו) |
|
||||
| רבים 2 | ποιέ-εσθε | ποιεῖσθε (אתם נעשים/עושים לעצמכם) |
|
||||
| רבים 3 | ποιέ-ονται | ποιοῦνται (הם נעשים/עושים לעצמם) |
|
||||
|
||||
##### הווה חבור בינוני-סביל (Coniunctivus praesentis medii-passivi)
|
||||
|
||||
| גוף | ללא מזיגה | עם מזיגה |
|
||||
|-----|-----------|----------|
|
||||
| יחיד 1 | ποιέ-ωμαι | ποιῶμαι (שאני אעשה לעצמי) |
|
||||
| יחיד 2 | ποιέ-ῃ | ποιῇ (שאתה תעשה לעצמך) |
|
||||
| יחיד 3 | ποιέ-ηται | ποιῆται (שהוא יעשה לעצמו) |
|
||||
| רבים 1 | ποιέ-ωμεθα | ποιώμεθα (שאנחנו נעשה לעצמנו) |
|
||||
| רבים 2 | ποιέ-ησθε | ποιῆσθε (שאתם תעשו לעצמכם) |
|
||||
| רבים 3 | ποιέ-ωνται | ποιῶνται (שהם יעשו לעצמם) |
|
||||
|
||||
##### הווה ייחול בינוני-סביל (Optativus praesentis medii-passivi)
|
||||
|
||||
| גוף | ללא מזיגה | עם מזיגה |
|
||||
|-----|-----------|----------|
|
||||
| יחיד 1 | ποιέ-οιμην | ποιοίμην (הלוואי שאעשה לעצמי) |
|
||||
| יחיד 2 | ποιέ-οιο | ποιοῖο (הלוואי שתעשה לעצמך) |
|
||||
| יחיד 3 | ποιέ-οιτο | ποιοῖτο (הלוואי שיעשה לעצמו) |
|
||||
| רבים 1 | ποιέ-οιμεθα | ποιοίμεθα (הלוואי שנעשה לעצמנו) |
|
||||
| רבים 2 | ποιέ-οισθε | ποιοῖσθε (הלוואי שתעשו לעצמכם) |
|
||||
| רבים 3 | ποιέ-οιντο | ποιοῖντο (הלוואי שיעשו לעצמם) |
|
||||
|
||||
##### הווה ציווי בינוני-סביל (Imperativus praesentis medii-passivi)
|
||||
|
||||
| גוף | ללא מזיגה | עם מזיגה |
|
||||
|-----|-----------|----------|
|
||||
| יחיד 2 | ποιέ-ου | ποιοῦ (היעשה! / עשה לעצמך!) |
|
||||
| יחיד 3 | ποιέ-εσθω | ποιείσθω (שייעשה! / שיעשה לעצמו!) |
|
||||
| רבים 2 | ποιέ-εσθε | ποιεῖσθε (היעשו! / עשו לעצמכם!) |
|
||||
| רבים 3 | ποιέ-εσθων | ποιείσθων (שייעשו! / שיעשו לעצמם!) |
|
||||
|
||||
##### הווה מתמשך בינוני-סביל (Infinitivus praesentis medii-passivi)
|
||||
|
||||
| ללא מזיגה | עם מזיגה |
|
||||
|-----------|----------|
|
||||
| ποιέ-εσθαι | ποιεῖσθαι (להיעשות / לעשות לעצמו) |
|
||||
|
||||
##### הווה בינוני בינוני-סביל (Participium praesentis medii-passivi)
|
||||
|
||||
| יחסה | זכר | נקבה | סתמי |
|
||||
|------|-----|------|------|
|
||||
| Nominativus | ποιούμενος | ποιουμένη | ποιούμενον |
|
||||
| Genitivus | ποιουμένου | ποιουμένης | ποιουμένου |
|
||||
| Dativus | ποιουμένῳ | ποιουμένῃ | ποιουμένῳ |
|
||||
| Accusativus | ποιούμενον | ποιουμένην | ποιούμενον |
|
||||
|
||||
#### עבר מתמשך בינוני-סביל (Imperfectum Medium-Passivum)
|
||||
|
||||
##### עבר מתמשך חיווי בינוני-סביל (Indicativus imperfecti medii-passivi)
|
||||
|
||||
| גוף | ללא מזיגה | עם מזיגה |
|
||||
| ------ | ----------- | --------------------------------------- |
|
||||
| יחיד 1 | ἐποιε-όμην | ἐποιούμην (הייתי נעשה / עושה לעצמי) |
|
||||
| יחיד 2 | ἐποιέ-ου | ἐποιοῦ (היית נעשה / עושה לעצמך) |
|
||||
| יחיד 3 | ἐποιέ-ετο | ἐποιεῖτο (היה נעשה / עושה לעצמו) |
|
||||
| רבים 1 | ἐποιε-όμεθα | ἐποιούμεθα (היינו נעשים / עושים לעצמנו) |
|
||||
| רבים 2 | ἐποιέ-εσθε | ἐποιεῖσθε (הייתם נעשים / עושים לעצמכם) |
|
||||
| רבים 3 | ἐποιέ-οντο | ἐποιοῦντο (היו נעשים / עושים לעצמם) |
|
||||
|
||||
## מערכת ההווה (Συστημα Ενεστώτος)
|
||||
|
||||
מערכת ההווה ביוונית מבטאת פעולות מתמשכות או חוזרות - אלו פעולות שמתרחשות כעת, או פעולות שקורות באופן קבוע או חוזר ונשנה.
|
||||
@@ -125,19 +290,6 @@
|
||||
|
||||
**שימוש:** באנגלית: Who is educating. משמש כתיאור לשמות עצם, מציין פעולה מתמשכת.
|
||||
|
||||
|
||||
### עתיד סביל Futurum passivi
|
||||
|
||||
| **Persona** | **Indicativus** | **Coniunctivus** | **Optativus** | **Imperativus** | **Infinitivus** | **Participium** |
|
||||
| ----------- | ---------------------------- | -------------------------------- | -------------------------------- | -------------------- | ----------------------- | ----------------------------------- |
|
||||
| prima sg. | παιδευθήσομαι (אתחנך) | παιδευθησοίμην (הלוואי שאתחנך) | παιδευθησοίην (עשוי שאתחנך) | - | παιδευθήσεσθαι (להתחנך) | παιδευθησόμενος (אשר עתיד להתחנך) |
|
||||
| secunda sg. | παιδευθήσῃ (אתה תתחנך) | παιδευθησοίης (הלוואי שתתחנך) | παιδευθησοίης (עשוי שתתחנך) | παιδεύθητι (התחנך!) | - | - |
|
||||
| tertia sg. | παιδευθήσεται (הוא יתחנך) | παιδευθησοίη (הלוואי שיתחנך) | παιδευθησοίη (עשוי שיתחנך) | - | - | παιδευθησομένη (אשר עתידה להתחנך) |
|
||||
| prima pl. | παιδευθησόμεθα (אנחנו נתחנך) | παιδευθησοίμεθα (הלוואי שנתחנך) | παιδευθησοίμεθα (עשויים שנתחנך) | - | - | - |
|
||||
| secunda pl. | παιδευθήσεσθε (אתם תתחנכו) | παιδευθησοίητε (הלוואי שתתחנכו) | παιδευθησοίητε (עשויים שתתחנכו) | παιδευθήτε (התחנכו!) | - | παιδευθησόμενοι (אשר עתידים להתחנך) |
|
||||
| tertia pl. | παιδευθήσονται (הם יתחנכו) | παιδευθησοίησαν (הלוואי שיתחנכו) | παιδευθησοίησαν (עשויים שיתחנכו) | - | - | παιδευθησόμεναι (אשר עתידות להתחנך) |
|
||||
| | | | | | | |
|
||||
|
||||
### הווה בינוני-סביל (Participium praesentis medii-passivi)
|
||||
|
||||
|צורה|דוגמה|
|
||||
@@ -415,11 +567,25 @@
|
||||
|
||||
#### חיווי בינוני בעתיד (Futurum indicativus medium)
|
||||
|
||||
|גוף|יחיד (Singularis)|רבים (Pluralis)|
|
||||
|---|---|---|
|
||||
|1 pers.|παιδεύσομαι (אתחנך)|παιδευσόμεθα (נתחנך)|
|
||||
|2 pers.|παιδεύσει/παιδεύσῃ (תתחנך)|παιδεύσεσθε (תתחנכו)|
|
||||
|3 pers.|παιδεύσεται (יתחנך)|παιδεύσονται (יתחנכו)|
|
||||
| גוף | יחיד (Singularis) | רבים (Pluralis) |
|
||||
| ------- | -------------------------- | --------------------- |
|
||||
| 1 pers. | παιδεύσομαι (אתחנך) | παιδευσόμεθα (נתחנך) |
|
||||
| 2 pers. | παιδεύσει/παιδεύσῃ (תתחנך) | παιδεύσεσθε (תתחנכו) |
|
||||
| 3 pers. | παιδεύσεται (יתחנך) | παιδεύσονται (יתחנכו) |
|
||||
| | | |
|
||||
|
||||
### עתיד סביל (Futurum passivi)
|
||||
|
||||
| **Persona** | **Indicativus** | **Coniunctivus** | **Optativus** | **Imperativus** | **Infinitivus** | **Participium** |
|
||||
| ----------- | ---------------------------- | -------------------------------- | -------------------------------- | -------------------- | ----------------------- | ----------------------------------- |
|
||||
| prima sg. | παιδευθήσομαι (אתחנך) | παιδευθησοίμην (הלוואי שאתחנך) | παιδευθησοίην (עשוי שאתחנך) | - | παιδευθήσεσθαι (להתחנך) | παιδευθησόμενος (אשר עתיד להתחנך) |
|
||||
| secunda sg. | παιδευθήσῃ (אתה תתחנך) | παιδευθησοίης (הלוואי שתתחנך) | παιδευθησοίης (עשוי שתתחנך) | παιδεύθητι (התחנך!) | - | - |
|
||||
| tertia sg. | παιδευθήσεται (הוא יתחנך) | παιδευθησοίη (הלוואי שיתחנך) | παιδευθησοίη (עשוי שיתחנך) | - | - | παιδευθησομένη (אשר עתידה להתחנך) |
|
||||
| prima pl. | παιδευθησόμεθα (אנחנו נתחנך) | παιδευθησοίμεθα (הלוואי שנתחנך) | παιδευθησοίμεθα (עשויים שנתחנך) | - | - | - |
|
||||
| secunda pl. | παιδευθήσεσθε (אתם תתחנכו) | παιδευθησοίητε (הלוואי שתתחנכו) | παιδευθησοίητε (עשויים שתתחנכו) | παιδευθήτε (התחנכו!) | - | παιδευθησόμενοι (אשר עתידים להתחנך) |
|
||||
| tertia pl. | παιδευθήσονται (הם יתחנכו) | παιδευθησοίησαν (הלוואי שיתחנכו) | παιδευθησοίησαν (עשויים שיתחנכו) | - | - | παιδευθησόμεναι (אשר עתידות להתחנך) |
|
||||
| | | | | | | |
|
||||
|
||||
|
||||
### עתיד מתמשך (Futurum infinitivus)
|
||||
|
||||
@@ -486,22 +652,22 @@
|
||||
|
||||
### הווה
|
||||
|
||||
|אופן|גוף ראשון|גוף שני|גוף שלישי|
|
||||
|---|---|---|---|
|
||||
|**Indicativus (חיווי)**||||
|
||||
|יחיד|εἰμί (אני)|εἶ (אתה)|ἐστί(ν) (הוא)|
|
||||
|רבים|ἐσμέν (אנחנו)|ἐστέ (אתם)|εἰσί(ν) (הם)|
|
||||
|**Coniunctivus (חבור)**||||
|
||||
|יחיד|ὦ (אהיה)|ᾖς (תהיה)|ᾖ (יהיה)|
|
||||
|רבים|ὦμεν (נהיה)|ἦτε (תהיו)|ὦσι(ν) (יהיו)|
|
||||
|**Optativus (ייחול)**||||
|
||||
|יחיד|εἴην (הלוואי שאהיה)|εἴης (הלוואי שתהיה)|εἴη (הלוואי שיהיה)|
|
||||
|רבים|εἴημεν (הלוואי שנהיה)|εἴητε (הלוואי שתהיו)|εἴησαν (הלוואי שיהיו)|
|
||||
|**Imperativus (ציווי)**||||
|
||||
|יחיד|—|ἴσθι (היה)|ἔστω (שיהיה)|
|
||||
|רבים|—|ἔστε (היו)|ἔστωσαν (שיהיו)|
|
||||
|**Infinitivus (מתמשך)**|εἶναι (להיות)|||
|
||||
|**Participium (בינוני)**|ὤν, οὖσα, ὄν (הווה)|||
|
||||
| אופן | גוף ראשון | גוף שני | גוף שלישי |
|
||||
| ------------------------ | --------------------- | -------------------- | --------------------- |
|
||||
| **Indicativus (חיווי)** | | | |
|
||||
| יחיד | εἰμί (אני) | εἶ (אתה) | ἐστί(ν) (הוא) |
|
||||
| רבים | ἐσμέν (אנחנו) | ἐστέ (אתם) | εἰσί(ν) (הם) |
|
||||
| **Coniunctivus (חבור)** | | | |
|
||||
| יחיד | ὦ (אהיה) | ᾖς (תהיה) | ᾖ (יהיה) |
|
||||
| רבים | ὦμεν (נהיה) | ἦτε (תהיו) | ὦσι(ν) (יהיו) |
|
||||
| **Optativus (ייחול)** | | | |
|
||||
| יחיד | εἴην (הלוואי שאהיה) | εἴης (הלוואי שתהיה) | εἴη (הלוואי שיהיה) |
|
||||
| רבים | εἴημεν (הלוואי שנהיה) | εἴητε (הלוואי שתהיו) | εἴησαν (הלוואי שיהיו) |
|
||||
| **Imperativus (ציווי)** | | | |
|
||||
| יחיד | — | ἴσθι (היה) | ἔστω (שיהיה) |
|
||||
| רבים | — | ἔστε (היו) | ἔστωσαν (שיהיו) |
|
||||
| **Infinitivus (מתמשך)** | εἶναι (להיות) | | |
|
||||
| **Participium (בינוני)** | ὤν, οὖσα, ὄν (הווה) | | |
|
||||
|
||||
### עבר
|
||||
|
||||
|
||||
Reference in New Issue
Block a user