vault backup: 2025-01-09 21:56:39
This commit is contained in:
@@ -132,7 +132,7 @@
|
||||
|
||||
## נקודתי Αoristus
|
||||
|
||||
Aoristi (בלתי-מוגדר, נקודתי) נוצרים על ידי הוספת σα לגזע ה"[הווה](#הווה)":
|
||||
Aoristi (בלתי-מוגדר, נקודתי) נוצרים על ידי הוספת σα לגזע ה"[הווה](#הווה-praesentis)":
|
||||
|
||||
παιδευ -> παιδευ**σα**
|
||||
|
||||
@@ -245,3 +245,51 @@ Aoristi (בלתי-מוגדר, נקודתי) נוצרים על ידי הוספת
|
||||
>
|
||||
> στρατευ**σά**μενοι ἔθσαν = אחרי צאתם למלחמה הקריבו
|
||||
|
||||
|
||||
## עתיד Futurum
|
||||
|
||||
לעומת ה[הווה](#הווה-praesentis), תנועות בעתיד מוארכות:
|
||||
|
||||
νικάω -> νικ**ήσω**
|
||||
|
||||
θεάομαι -> θεά**σομαι** (ᾶ)
|
||||
|
||||
ἀδικέω -> ἀδικ**ήσω**
|
||||
|
||||
δουλόω -> δουλ**ώσω**
|
||||
|
||||
גזע העתיד מביע שהפעולה עתידה להיעשות - אין הבחנה בין היבטים שונים של עשייה:
|
||||
|
||||
> βασιλεύσει = יהיה מלך, ימשיך למלוך, יהיה למלך, יעלה למלוכה וכו'
|
||||
|
||||
|
||||
### חיווי בעתיד Futurum indicativus
|
||||
|
||||
#### חיווי פעיל בעתיד Futurum indicativus activum
|
||||
|
||||
| Persona | Singularis | Pluralis |
|
||||
|---------|------------|-----------|
|
||||
| 1 | παιδεύσω (אחנך) | παιδεύσομεν (נחנך) |
|
||||
| 2 | παιδεύσεις (תחנך) | παιδεύσετε (תחנכו) |
|
||||
| 3 | παιδεύσει (יחנך) | παιδεύσουσι(ν) (יחנכו) |
|
||||
#### חיווי בינוני בעתיד Futurum indicativus medium
|
||||
|
||||
| Persona | Singularis | Pluralis | |
|
||||
| ------- | -------------------------- | --------------------- | --- |
|
||||
| 1 | παιδεύσομαι (אתחנך) | παιδευσόμεθα (נתחנך) | |
|
||||
| 2 | παιδεύσει/παιδεύσῃ (תתחנך) | παιδεύσεσθε (תתחנכו) | |
|
||||
| 3 | παιδεύσεται (יתחנך) | παιδεύσονται (יתחנכו) | |
|
||||
|
||||
### עתיד מתמשך Futurum infinitivus
|
||||
|
||||
| Genus | Forma |
|
||||
|-------|--------|
|
||||
| Activum | παιδεύσειν (לחנך) |
|
||||
| Medium | παιδεύσεσθαι (להתחנך) |
|
||||
|
||||
השימוש העיקרי של גזע זה (inf. fut) הוא ב[הבעה עקיפה](../תחביר#דיבור-עקיף-oratio-obliqua) במקום [חיווי בעתיד](#חיווי-בעתיד-Indicativus-futurum) בהבעה ישירה:
|
||||
|
||||
>ʼῴοντο κρατήσειν = ʼῴοντο "κρατήσειν"
|
||||
>
|
||||
> הם היו סבורים: "נגבר" = הם היו סבורים שיגברו
|
||||
|
||||
|
||||
Reference in New Issue
Block a user